Hale namiotowe, a pozwolenie na budowę - wymagane dokumenty

Hale namiotowe, a pozwolenie na budowę - wymagane dokumenty

Coraz częściej poszukuje się alternatyw dla kosztownego wznoszenia budowli. Hala namiotowa jest jedną z opcji, a czy wymagane jest tu pozwolenie na budowę? Zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, koniecznie sprawdź jakich formalności należy dopełnić. Nie ulega wątpliwości, że te obiekty swoją popularność zawdzięczają szybkiemu i stosunkowo taniemu wzniesieniu, a eksploatacja jest bardzo prosta. Czy na halę namiotową potrzebne jest pozwolenie? A może wystarczy zwykłe zgłoszenie? Ponieważ to rozwiązanie wykorzystywane jest w wielu branżach z pewnością warto zgłębić to zagadnienie. W naszym dzisiejszym wpisie dowiesz się, czy postawienie namiotu magazynowego, którym może być hala namiotowa wymaga pozwolenia na budowę. Zapraszamy do lektury!

Hala namiotowa a pozwolenie - co trzeba wiedzieć?

Przed rozpoczęciem inwestycji warto ustalić jak obiekt, jakim jest hala namiotowa definiuje prawo budowlane - jest to ważne, gdy zachodzi konieczność określenia, czy  potrzebne będzie pozwolenie, czy zgłoszenie. Art. 3 pkt 5 prawa budowlanego stanowi, że przykrycia namiotowe stanowią tymczasowy obiekt budowalny. Wertując tę ustawę nie odnajdziesz precyzyjnej definicji hali namiotowej, co utrudnia określenie czy trzeba dopełnić formalności pod pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie. Z pewnością nie jest ani obiektem małej architektury, ani budynkiem, ani budowlą zarówno wg prawa budowlanego, jak i ustaw podatkowych. 

Jak zatem prawidłowo dopełnić formalności? Wbrew pozorom, mimo zawiłości związanych z definicją jest to stosunkowo proste. Hale namiotowe zrealizujesz bez pozwolenia, jednak kluczową rolę odgrywa tu okres, w jakim obiekt ma być użytkowany.

Hala namiotowa - pozwolenie czy zgłoszenie?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy przy budowie hali namiotowej będzie potrzebne pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie trzeba określić okres użytkowania. Zgodnie z tym:

  • do 180 dni użytkowania - są to tymczasowe hale namiotowe i wystarczy tutaj złożyć w urzędzie miasta lub starostwie zgłoszenie budowy.

  • powyżej 180 dni użytkowania - takie hale i wiaty namiotowe realizuje się na podstawie pozwolenia na budowę. Wniosek składa się ponownie jak przy zgłoszeniu w urzędzie miast lub starostwie. Tu jednak trzeba załączyć projekt, sprawdzić stan działki, gruntu oraz zadbać o uzbrojenie i infrastrukturę dojazdową. 

Co to oznacza? Jeśli decydujesz się na budowę hali namiotowej całorocznej, która będzie Ci służyć latami, trzeba dopełnić formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jest to jednak obiekt, który może być demontowany. W związku z tym, jeśli stawiasz halę namiotową tylko na jeden sezon, to z pewnością wystarczy zgłoszenie.

Czy na halę namiotową potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Wiesz już, że na wieloletnią halę namiotową jest potrzebne pozwolenie na budowę - nie warto ryzykować inwestycji bez zezwolenia. Zwróć jednak uwagę, że nawet jeśli decydujesz się na wynajem hali namiotowej konieczne jest dopełnienie formalności, choć dużo prostszych i nie aż tak kosztownych i czasochłonnych. Tu wystarczy zgłosić jej wzniesienie w urzędzie miasta czy starostwie powiatowym. Hale namiotowe bardzo często wykorzystywane są jako:

W każdym wypadku procedura dopełnienia formalności jest podobna. Jeśli masz wątpliwości czy stawiając halę namiotową potrzebujesz pozwolenie, czy zgłoszenie, skontaktuj się z nami. Współpraca z Elmark - hale namiotowe obejmuje wsparcie w zakresie poprawnego spełnienia formalności zgodnie z przepisami prawa budowalnego. Zapraszamy!

Skontaktuj się
Dlaczego warto korzystać z naszych usług?
Pełna mobilność

Zapewniamy szybki, sprawny montaż

Własny profesjonalny sprzęt, Ekipa montażowa

Własna flota transportowa!

Szybki serwis

Na terenie całego kraju.

Pomoc w doborze odpowiedniej hali imprezowej jak i magazynowej!

Przystępne ceny

Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów.

Na życzenie klienta przyjedziemy i sprawdzimy teren gdzie stanie hala!

20 lat doświadczenia

Na rynku polskim w produkcji i wynajmie hal namiotowych.

Referencje

Nasi partnerzy