Jak wytrzymałe są hale namiotowe?

Jak wytrzymałe są hale namiotowe?

Hale namiotowe są stosowane z sukcesem w wielu branżach. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest tymczasowe lub stałe zadaszenie, w szczególności w: rolnictwie, przemyśle i budownictwie. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość montażu, również wtedy, gdy trzeba w krótkim czasie zorganizować dużą powierzchnię magazynową. Są alternatywą dla obiektów murowanych, można je wykorzystać podczas imprez plenerowych (np. sportowych, filmowych, firmowych).

Hale namiotowe a pozostałe typy konstrukcji

Hale namiotowe powstają w oparciu o gotowe elementy. Na ogół hala namiotowa jest stawiana na stalowym szkielecie, na który naciągana jest plandeka z tworzywa sztucznego. Odpowiednio wykonana hala wyposażona jest w określone zabezpieczenia, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie np. ryzyka pożaru. Mimo wielu zalet, obiekt taki jest mniej odporny i wytrzymały niż konstrukcje murowane i drewniane.

Montaż hal namiotowych trwa zazwyczaj kilkadziesiąt dni. Jest to proste zadanie, podobnie jak ich ewentualny demontaż. Rozwiązanie to jest mniej kosztowne niż wymurowanie nowego budynku o podobnej kubaturze. Profesjonalnie zaprojektowana hala jest odporna na oddziaływanie czynników atmosferycznych, jednak będzie mniej trwała niż budynek z cegły lub drewna.

Odpowiednia pielęgnacja hali namiotowej

Hala namiotowa może spełniać swoją rolę przez co najmniej kilkanaście lat. Warunkiem, jaki trzeba tu spełnić, jest dokładne zabezpieczenie jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zadbanie o bezpieczeństwo jej użytkowników. Wśród najważniejszych działań wymienić należy:

  • ochronę przeciwkorozyjną – stałe konstrukcje należy przede wszystkim zabezpieczyć przed korodowaniem. Rdza znacząco osłabia poszczególne elementy szkieletu, a to wpływa na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania hali. Stal zatem poddaje się procesowi cynkowania ogniowego, które minimalizuje podatność metalu na oddziaływanie wody. Przydatne jest tu również malowanie proszkowe, które przyczynia się do umocnienia elementów konstrukcji,

  • system odprowadzania wilgoci – zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza ma znaczący wpływ na trwałość konstrukcji, ale również na komfort jej użytkowników. Stosuje się tu np. okna wentylacyjne, a także podwójne plandeki dachowe, które są odpowiedzialne za swobodny odpływ skroplonej wody. Innowacyjne rozwiązania są wyposażone w plandeki pompowane, w ramach których funkcjonuje mechanizm pompujący. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu ciśnienia,

  • zabezpieczenia przeciwpożarowe – profesjonalnie przygotowana hala magazynowa jest wyposażona w czujniki dymu oraz alarmy pożarowe. Podczas stawiania konstrukcji powinno się wykorzystać materiały trudnopalne oraz niepalne, które uniemożliwią rozprzestrzenianie się pożaru. Ważne jest oddzielenie elementów nośnych konstrukcji od stref narażonych na zaprószenie ognia,

  • usuwanie śniegu – należy pamiętać, że strefy śniegowe i wiatrowe traktuje się jako wyznacznik bezpieczeństwa hal namiotowych. Dach hali namiotowej powinien być zamontowany w taki sposób, by śnieg samoczynnie zsuwał się z jego powierzchni. Usunięcie dużych ilości śniegu przez pracownika w tym przypadku jest na ogół niemożliwe, z uwagi na materiał, z jakiego hala powstała,

  • serwis hal namiotowych – hala powinna być postawiono i serwisowana przez profesjonalistów. Tylko wówczas będzie ona spełniała niezbędne normy bezpieczeństwa i długo służyła użytkownikom.

Czy hale namiotowe mogą być stosowane przez cały rok?

Współczesne hale namiotowe są wykorzystywane przez cały rok. Odpowiednio zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami sprawiają, że wytrzymałość hal namiotowych jest bardzo duża. W wielu przypadkach użytkownicy decydują się na wynajem hal namiotowych, które nie tracą na jakości wraz z upływem czasu. Co więcej, konstrukcje takie są regularnie kontrolowane, a ewentualne uszkodzenia identyfikowane i jeśli to możliwe, elementy takie są naprawiane lub wymieniane.

Hale namiotowe wymagają specjalnych certyfikatów

Trwałość hal namiotowych w ogromnej mierze zależy od tego, czy na poszczególnych etapach jej projektowania, budowania i użytkowania przestrzegano wszystkich niezbędnych norm. Każde nadużycie, wynikające np. z chęci obniżenia kosztów, mogą skutkować poważnym ryzykiem i zmniejszeniem bezpieczeństwa konstrukcji.

Jakość jest tu potwierdzana certyfikatami, wskazują one, jak wytrzymałe są hale namiotowe. Odpowiednie dokumenty obejmują niezbędne obliczenia statyczne oraz wytrzymałościowe, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne przedstawienie stopnia procentowego wykorzystania nośności poszczególnych elementów.

Podsumowanie

Omawiane obiekty cieszą się dużym zaufaniem oraz opinią solidnych i trwałych konstrukcji. Wielu przedsiębiorców, rozważając pomysły na nową przestrzeń magazynową, zadało sobie pytanie, czy hale namiotowe są wytrzymałe i spełnią ich oczekiwania. Współczesne budowle namiotowe są na tyle stabilne, że znoszą znaczne obciążenia i pełnią swoje funkcje przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Skontaktuj się
Dlaczego warto korzystać z naszych usług?
Pełna mobilność

Zapewniamy szybki, sprawny montaż

Własny profesjonalny sprzęt, Ekipa montażowa

Własna flota transportowa!

Szybki serwis

Na terenie całego kraju.

Pomoc w doborze odpowiedniej hali imprezowej jak i magazynowej!

Przystępne ceny

Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów.

Na życzenie klienta przyjedziemy i sprawdzimy teren gdzie stanie hala!

20 lat doświadczenia

Na rynku polskim w produkcji i wynajmie hal namiotowych.

Referencje

Nasi partnerzy