Czy hale namiotowe podlegają podatkowi od nieruchomości?

Czy hale namiotowe podlegają podatkowi od nieruchomości?

Dodane przez Opublikowano 17/10/2016 12:40pm

Elmark-Wynajem umożliwia swoim klientom wypożyczenie hali namiotowej. W ofercie znajduje się wynajem krótkoterminowy i długoterminowy. Hale od Elmark-Wynajem mają bardzo szerokie zastosowanie, od imprez sportowych i targowych, po magazyny i budynki pod hodowlę zwierząt.

 

Czy hala namiotowa to obiekt budowlany?

W związku z tak uniwersalnym zastosowaniem nasuwa się pytanie, czy hale namiotowe podlegają podatkowi od nieruchomości. Namiot może być wykorzystany na przykład jako obiekt do hodowli bydła. Czy tego rodzaju oborę należy traktować jako budowlę i w związku z tym powinniśmy zapłacić podatek?

Zgodnie z polskim prawem, podatkiem od nieruchomości objęte są między innymi:

  • budowle,
  • budynki,
  • obiekty małej architektury.

 

Wątpliwość dotycząca ewentualnego opodatkowania namiotów halowych dotyczy tego, czy można je zakwalifikować do wyżej wymienionych kategorii.

 

Interpretacja przepisów

Zgodnie z interpretacją zapisów polskiego prawa podatkowego i budowlanego oraz wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, namiot halowy nie jest obiektem małej architektury, budynkiem ani budowlą. Wynika to między innymi z tego, że nie posiada fundamentów i nie jest trwale związana z gruntem. Nie jest także wprost wskazana w przepisach prawa budowlanego i przepisach uzupełniających.

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego hala namiotowa nie podlega podatkowi od nieruchomości, ponieważ:

  • jest tymczasowym obiektem budowlanym, niezwiązanym na trwale z gruntem,
  • nie można przyporządkować jej do jakiejkolwiek z wymienionych w przepisach kategorii obiektów, podlegających opodatkowaniu.

 

Wniosek o zezwolenie

Powinniśmy jednak pamiętać, że na postawienie hali potrzebne jest pozwolenie. Wniosek o jego wydanie należy złożyć do najbliższego starostwa powiatowego.

Elmark-Wynajem zapewnia swoim klientom fachową pomoc oraz doradztwo w zakresie uzyskania zezwolenia na postawienie konstrukcji. Dzięki temu załatwienie niezbędnych formalności będzie łatwiejsze i zajmie zdecydowanie mniej czasu.

Dlaczego warto korzystać z naszych usług?

Czyste, estetyczne hale gwarantuje profesjonalna myjnia do plandek niemieckiej firmy SKP.

  • Pełna mobilność Możliwość przygotowania hali 24h na dobę, siedem dni w tygodniu
  • Szybki serwis Na terenie całego kraju.
  • Przystępne ceny Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów.
  • 20 lat doświadczenia Na rynku polskim w produkcji i wynajmie hal namiotowych.